Yüksek Güvenlik ve Sınır Koruma Sistemleri

Güvenlik olgusu günden güne daha önemli hale gelmektedir. Başlıktan ilk önce anlaşılan ülke sınırlarının korunması anlaşılmaktadır. Ancak konuyu bu şekilde değerlendirmemelidir. Öncelikle yüksek güvenlik ve sınır koruma sistemleri ülke içerisinde korunması gerekli sivil alanlarda da kullanılmaktadır. Örneğin petrol rafineri alanları her zaman özel olarak korunması gereken alanlardandır.

Bu tarz koruma sistemleri özellikle teknoloji ön planda teknik cihazlar ve yazılımların desteği ile yapılmaktadır. Bu sistemler çok önemli ve gerekli sistemlerdir

Bu sistemlerin özellikleri neler olmalıdır?
Mutlaka bakımı yapılabilir olmalı, teknik servis yapısı oluşmuş ve yenilenebilir özelliklere sahip olmalıdır. Bu konu ile ilgili güvenilir teknik servis yapısının mutlaka kurulmuş olması gerekir.

Sistemler kendi kendini sürekli olarak test etmeli bütün fonksiyonlarının çalışma durumunu kontrol etmeli aksi halde ikaz verebilir olmalıdır.

Topladığı verileri kayıt edebilir olmalı ve istendiği zaman raporlama ve kayıtlara tekrardan ulaşılabilir olmalıdır.

Arayüzü kullanıcı dostu ve anlaşılır olmalıdır.

Bilgi transferini belirli onaylar sonrasında yapabilme özelliğine sahip olmalıdır.

Alarm durumlarında ikaz verme özelliklerine sahip olmalıdır. Karar destek alt yapısının kurulabilir olması ve faal olarak çalışır olması gerekmektedir.

Gelişmeleri takip edebilmeli ve iyileşme ve gelişime açık olmalı. Alt yapı kurulumu buna göre yapılmış olmalıdır.

Yüksek güvenlik sistemleri kurulması gereken bir alan için karar verildiği zaman yapılması gereken bir takım adımlar bulunmaktadır. Farklı sistemlerin entegre çalışması ile yüksek güvenlik sağlayabilirsiniz. Tabii bu konu özel bir konu olduğu için bu konuda uzman firmalardan destek almak çok önemlidir.

Peki nedir bu sistemler?
Alandan veri toplamaya yönelik özel sensör sistemleri ve bu sistemlerin bir merkezden veri toplama özelliğine sahip olması

Gelen bilgileri toplayan, işleyen ve bu bilgileri değerlendirerek müdahale faaliyetleri üreten sistemler

Ses, Video, veri haberleşmesinin kontrol altına alınma sistemlerinin kurulması

Şartlara göre değişebilen yani asimetrik tehditlere karşı etkin koruma sağlaması gerekmektedir.

Tüm bu sistemler insansız olarak yapılan güvenlik destek elemanlarıdır. Ancak güvenlik için insanda olmazsa olmaz bir durumdur. Bunun için özel eğitilmiş bir ekip ile çalışmak tüm bu sistemlerin etkinliğini arttırmak için çok önemlidir.