X-Ray Cihazları, Kapı Dedektörleri ve Sterilizasyon Cihazları

X-ray cihazları; güvenli olması istenen bölgenin girişlerinde canlı olmayan bagaj, bavul, kargo, çanta, koli vb. kapalı hacimlerin iç kısımlarının açılmadan görüntülenmesi için kullanılan makineler ve cihazlar bütününe verilen isimdir.

X-ray teknolojisi temellerini tıbbi görüntüleme ihtiyacı ile atılmış, günümüzde güvenlik alanı başta olmak üzere pek çok uygulamada yaygın olarak kullanılmakta olan bir teknolojidir. X ışınları iyonize radyasyon içeren bir ışın demetidir. Farklı malzemelerin içerisinde farklı şekillerde kırılarak geçerek detektörler yardımı ile tespit edildikleri taktirde cisimlerin iç kısımlarının görüntülenmesini sağlar.

X-ray bagaj kontrol sistemleri bu teknolojiyi kullanan bir x-ışını jeneratörüne, detektöre, görüntü işleme birimlerine ve bant, tünel ve yardımcı elemanlardan oluşan çevresel elemanlardan oluşmaktadır. X-ray cihazları havalimanları, gümrük birimleri, limanlar, metro, tren gibi toplu taşıma istasyonları, AVM’ler, askeri tesisler, hükümet binaları ve emniyet binaları gibi güvenlik kontrolünün istendiği her mekanının girişinde kullanılabilir.

Kapı Detektörleri

Kapı detektörleri veya metal arama detektörleri; yine bina girişinde kullanılan, canlıların üzerinde bulunabilecek metal eşyaları manyetik alandaki değişimleri ile bulmaya ve güvenlik personelini uyarmaya yarayan sistemlerdir. Kapı detektörünün içerisinden metal bir cisim ile geçildiğinde detektörün oluşturduğu manyetik alan bozulur ve manyetik alandaki bu bozulma algılanarak güvenlik görevlisine ister ses ister görüntü yöntemleri ile bilgi aktarılır. Her geçiş sonrasında kapı detektörü, içerisindeki manyetik alanı sıfırlayarak yeni geçişin yapılmasına izin verir.

Kapı detektörlerinde bulunan manyetik alanın insan sağlığına bir zararı bulunmamaktadır. Sistem içerisindeki manyetik alan sadece metal cisimleri algılayarak insan vücudunda herhangi bir etkiye sebep olmaz. Kapı detektörleri sayesinde güvenlikli alana gelen ziyaretçilere ayrı bir üst araması yapmaya gerek kalmadan silah, bıçak, patlayıcı maddeler ve zararlı olabilecek diğer tüm metal içerikli cisimler tespit edilebilmektedir.

Kapı detektörlerinin manyetik alanındaki değişimlerinin kontörlü, kapıdan geçen kişinin üzerindeki metal miktarına göre değişkenlik göstererek az veya çok sinyal vermesi sağlanmaktadır. Bu özellik sayesinde kişilerin üzerinde az miktarda metal içeren bozuk para vb. cisimler ile silah vb. yüksek miktarda metal içeren cisimlerin ayrımı sağlanır.

    Whatsapp Destek
    Yardım lazım mı?
    Merhaba,
    Nasıl yardımcı olabiliriz?
    Şimdi Ara