Personel Takip Sistemleri

Personel takip sistemleri imalathane, fabrika, iş merkezleri gibi kalabalık iş yerlerinde öncelikle giriş çıkışlarının takibinin sağlanması ve bunun raporlanması için kullanılan sistemlere verilen addır.

PDKS Sistemleri Neden Tercih Edilmelidir?

İşyerlerinde kalabalık personel çalışıyorsa o iş yerindeki o kadara insanın giriş çıkışlarına göre bordro, maaş, mesai bilgilerini el ile takip etmek bir personelin tek başına yapabileceği bir iş değildir. Bu işler az personel maliyeti ile personel takip sistemleri ile gerçekleştirilir.

PDKS Sistemlerinin Çeşitleri Nelerdir?

Parmak İzi Tanıma
Göz retina tarama
Kart okuma

PDKS Programlarının Faydaları Nelerdir?

Bu personel takip programları en çok insan kaynakları departmanlarının iş programlarını rahatlatmaya ve bunun karşılığında çok daha fazla raporu en kısa zamanda üretebilmeye yaramaktadır. Bu programlar bir personelin işe giriş saati, çıkış saati, izin alma alışkanlıkları, yıllık izin kullanma ile ilgili birçok raporu çok kısa zamanda üretebilmektedir. Bunun yanında bordroya esas bütün verileri otomatik olarak bordroya yansıtarak maaş hesaplanması için de esas veri kaynağıdır.

PDKS Sistemlerinin Başka Kullanım alanları nelerdir?

Aynı sistem ile çalışanın yemek hakkı tanımlanabilir. Aynı yöntem ile hangi gün yemek yemiş, yememiş, ne kadar yemiş gibi verilere ulaşılabilirsiniz.
İş yeri içerisinde girişleri yetkilendirilmiş yerlere giriş yapabilir. Eğer yetki tanımlaması yok ise giremez. Bu şekilde iş yeri güvenliği daha sıkı kontrol edilmektedir.
Aynı yöntem ile bir iş yerinde çalışan molalarında çay kahve tüketimi için kullanıma açılabilir.

PDKS Sistemleri Nasıl Çalışır?

Personel takibi yapılmak istenen her noktaya okuma cihazları yerleştirilir. Giriş çıkış noktaları, yemek turnikeleri, kapı geçiş noktaları, üretime giriş noktaları, depo giriş noktaları gibi.

Bu okuyucular CAT5 denen özel kablolar ile bir sistem odasına gelir. Burada programa veri aktarırlar. İlgili program bütün bu verileri saklayacak ve istendiğinde de raporlama özelliğine sahiptir. Genelde veri tabanı her bir kişi için tutulmaktadır.
Her kişinin gün içerisinde iş yeri içerisinde nerelere ne zaman girdiğinin tespitine kadar birçok veriyi almak ve raporlamak mümkündür.

Günümüzde bu personel takip sistemleri çok yaygın olarak kullanılmaktadır.

    Whatsapp Destek
    Yardım lazım mı?
    Merhaba,
    Nasıl yardımcı olabiliriz?
    Şimdi Ara